Arhīvs
2023
2022
01.01.2024

Savvaļas skiti

Savvaļa savos pašos pamatos ir iecerēta kā satikšanās vieta dažādu disciplīnu radošajiem prātiem, sadursmes vieta dažādām mākslām, idejām, draudzībām, sarunām. Vieta ar gandrīz utopisku vīziju būt vienmēr atvērtai radošajiem cilvēkiem un katram sniegt iespēju patvērties savā klusumā dabas tuvumā apstākļu un komforta vienkāršībā, lai radītu, domātu, būt vienatnē vai tieši otrādi - satikt citus un nonākt līdz, iespējams, pavisam negaidītām domām un risinājumiem. "Savvaļas skitu" mērķis ir veicināt starpdisciplinārās kultūras norisi, profesionālās starpžanru mākslas veidošanos un platformu eksperimentālai domai. Rezidēšana uz vietas ir arī Savvaļas izstādes būtībā - visi mākslinieki, kas veido savus darbus izstādei, uzturās Savvaļā un pavada šeit laiku, dažreiz atkārtoti, pirms veidot paliekošu darbu, kā arī vēlāk, strādājot pie savu darbu uzturēšanas.

Kopš savas dibināšanas 2020. gadā Savvaļa uzņem pie sevis gan inviduālus māksliniekus un daudzus citus radošo profesiju pārstāvjus, gan darbnīcas un vasarasskolas. Savvaļas pirmajā sezonā rezidences notika kā daļa no Savvaļas izstādes, māksliniekiem rezidējot Savvaļā darbu tapšanas laikā, kā arī Henrika Eliasa Zēgnera un interneta žurnāla Satori.lv projekta "Savvaļas burtnīca" paspārnē, kura ideja ir Savvaļas poetiskā dokumentācija. Pirmā "Savvaļas burtnīca" rezultējās drukātā izdevumā, kurā par Savvaļu un tajā piedzīvoto reflektēja dzejnieki un vārdu meistari sakausējumā ar vizuālajiem māksliniekiem un fotogrāfiem. Otrajā sezonā rezidenču programma norisinājās Savvaļas un kultūras organizācijas "Ascendum" kopīgā projekta "Savvaļas darbnīcas" ietvaros, kura laikā Savvaļā ar atvērtajām darbnīcām rezidēja dažādu disciplīnu radošie profesionāļi. Paralēli šim tapa arī otrā un uz doto brīdi pēdējā "Savvaļas burtnīca", kurā tekstus rakstīja arī daļa no "Savvaļas darbnīcu" rezidentiem. Sākot ar trešo sezonu Savvaļa izveidoja organizētu rezidenču programmu "Savvaļas skiti", katru sezonu uzņemot rezidencēs dažādu disciplīnu māksliniekus gan no Latvijas, gan no ārzemēm. Šo gadu garumā līdzās individuāliem māksliniekiem "Savaļas skitos" rezidēja Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vasarasskola, LMA Arhitektūras skola, daudzveidīgas rakstīšanas nometnes, somatisko prakšu nometnes, katru gadu "Savvaļas skiti" uzņem Latvijas Mākslas akadēmijas Kuratoru kursa vasarasskolu u.c. Radošās rezidences rezultējās rezidentu labbūtībā, spožās idejās, draudzībās un sadarbībās, kā arī pēc rezidentu velmes - koncertos, performancēs, lasījumos, izstādēs, publiskās diskusijās un pat kino un filmās. 

Rezidenču programma "Savvaļas skiti" ir viens no trim Savvaļas darbības virzieniem līdzās izstādei un publiskajai programmai. To plāno un rīko Savvaļas komanda - mākslinieku un kultūras darbinieku kolektīvs - un to padara par savrupu tās vieta, rīkošanas principi un pieredze, ko tā sniedz dalībniekiem. Visi trīs virzieni veiksmīgi papildina viens otru, savienojot kopā izstādes, rezidenču un publiskās programmas dalībniekus, ļaujot tiem satikties, iepazīties, darboties kopā, veidot īstermiņa un ilgtermiņa sadarbības un draudzības. Rezidenču plānu veido Savvaļas komanda, taču rezidēšanai var pieteikties arī individuāli, komunikācijā ar Savvaļas rīkotājiem. "Savvaļas skitu" ietvaros līdz šim rezidēja vairāk kā 40 dažādu nozaru radošie pārstāvji no Latvijas un ārzemēm.


Zemāk var iepazīties ar daļu no rezidencēm, kas notika Savvaļā pēdējo gadu garumā. 

25.08.2022

Kompozīcijas zemei / Sonologu skits

Sonologu rezidence notika Savvaļā 2022. gada vasaras izskaņā, to iniciēja starpžanru mākslinieks Henrijs Laķis sadarbībā ar mūziķi un sonologu Andreju Poikānu. Rezidence rezultējās imersīvā performancē "Kompozīcijas zemei / Holy Hole", kura notika Staņislava Tokalova un Egijas Smeiles veidotajā zemes instalācijā. "Kompozīcijas zemei", skaņas un analogā video projekciju performanci, kopā ar rezidentiem veidoja starptautisku mākslinieku grupa - Wilf Amis (UK), Riccardo Ancona (IT), Dima Ibrahim (DE), Valentin Kellein (DE), Amos Peled (IS), Sintija Andersone (LV).15.07.2022

Džeza un glezniecības skits

Ikgadējā Glezniecības nometne 2022. gadā notika vienlaicīgi ar Savvaļas organizēto mūzikas rezidenci. Matīss Čudars, Elīna Silova, Evija Vēbere un Ivars Arutyunyan, vieni no Latvijas laikmetīgā džeza un eksperimentālās mūzikas spēcīgākajiem komponistiem un izpildītājiem, pēc Savvaļas aicinājuma rezidēja "Savvaļas skitā", iekārtojot Pelēkajā kubā mūzikas mēģinājumu telpu un ierakstu studiju. Nedēļas laikā uz vietas komponētā mūzika tika prezentēta intīmā koncertā rezidences noslēgumā, kā arī vēlāk ieraksti no Pelēkā tika izmantoti Alekseja Beļecka dokumentālajā filmā "Umbra". 

Līdzās tam notika Andra Eglīša glezniecības instalācijas tapšana uz Savvaļas Lielā dīķa. Gleznas, kuru tapšanā piedalījās visi rezidenču dalībnieki, vēlāk tika izstādītas gan rezidences noslēgumā, gan Andra Eglīša personālizstādēs ārpus Savvaļas. 05.08.2022

Bedre. Staņislavs Tokalovs un Egija Smeile

56 stundu gara kino režisora Stanislava Tokalova un arhitektes un gleznotājas Egijas Smeiles rezidence un reizē performance Savvaļā.


Līdz patiesībai.

Cilvēki rok bedres, kad grib zemē ko uzaudzēt vai uzcelt māju, izveidot dīķi vai vienkarši pietuvoties zemes centram. Kad grib kaut ko paslēpt vai kad - apglabāt, vai abus. Kad grib ko atrast, tās var būt fosīlijas, tie var būt kauli vai kas svaigāks. Šajā gadījumā mēs rokam, lai rastu patiesību, lai līdz tai aizraktos. Un kā teica Gotholds Efraims Lesings ne pati patiesība ir interesanta, bet tās meklējumi. Mēs neesam pārliecināti, ka tā ir taisnība.

Koku sastādītais aplis šajā darbā ir skatītājs, kas klusībā piedalās performancē. Mēs esam gan Savvaļā, kuru nāk apskatīt cilvēki, gan savvaļā, kur ar mums ir tikai dunduri un putni. Koki ir mūsu cilvēki, kas gaida, kad tos nošaus, kas gaida, kad rakšana būs cauri, kas vēro bedri lēnām atklājoties un tur paliekam.

Viens cilvēks, klusumā, tikai ar lāpstas palīdzību rok bedri 7 dienas pa 8 stundām ar cerību aizrakties līdz patiesībai. Ap bedri riņķī stāv 11 stumbri un vēro bedres rakšanas procesu. 

01.06.2022

SICK. Flo Kaiseru un Elīna Vītola

Latviešu māksliniece Elīna Vītola un Igauņu māksliniece Flo Kaiseru  rezidēja Savvaļā 2022. gada vasaras laikā, veidojot monumentu SICK, kas tika atklāts Savvaļā (un vēl joprojām apskatāms, klūvot par daļu no izstādes) 2022. gada 13. augustā. 

Vairāk par darbu var uzzināt Elīnas Vītolas majaslapā: https://elinavitola.com/sick/


05.08.2022

Latvijas Mākslas akadēmijas Kuratoru kursa vasaras skola

Katru gadu Latvijas Mākslas akadēmijas Kuratoru kurss rīko nedēļas ilgu Vasaras skolu Savvaļā. Rezidences laikā jaunie Latvijas kuratori pasniedzēju Antras Priedes, Kitijas Vasiļjevas un Andra Brinkmaņa vadībā risina dažādus uzdevumus, rīko diskusijas un veido nākotnes profesionalus plānus. 


02.08.2021

Kādas ainavas inventarizācija. Artūrs Čukurs / Henrijs Laķis / Gerds Lapoška / Kirilis Ēcis / Ernests Vilsons

Nedēļas gara Kirila Ēča iniciēta rezidence Savvaļā pieciem dalībniekiem, kas rezultējās dzīvā skaņas instalācijā četrām balsīm. "Kādas ainavas inventarizācija" radusies četriem jauniem māksliniekiem pieredzot, novērojot un aprakstot  Savvaļas dabu, tajā norisošos procesus, šo procesu ciklus un savstarpējās saites. Līdzīgi Žorža Pereka tekstrades praksei darbā "Mēģinājums nogurdināt kādu vietu Parīzē", šis darbs ir vērotāja centiens izveidot telpisku ainavas karti, paredzot gan savu prombūtni, gan klātesamību un līdzdalību tajā. Daļa no tekstiem ir publicēta otrajā "Savvaļas burtnīcā", savukārt performance daļēji dokumentēta filmā "Umbra". 

Darba ideja: Kirils Ēcis, idejas piepildījums un izpildījums: Artūrs Čukurs, Henrijs Laķis, Gerds Lapoška, Kirils Ēcis, Ernests Vilsons. 


08.08.2021

Glezniecības skits. Aleksejs Beļeckis

Pirmā glezniecības nometne, kas norisinājās kā daļa no mākslinieka Alekseja Beļecka rezidences "Savvaļas darbnīcu" programmas ietvaros. Atvertās darbnīcas ietvaros Aleksejs vadīja meistarklasi tradicionālajā dēļu sagatavošanā gleznošanai un tradicionālajās olas temperas glezniecības tehnikās. Līdzās tam dalībnieki dalījās ar sevis izkoptajām glezniecības tehnikām un veidoja savus dažādu formātu darbus. Rezidences noslēgumā notika vienas dienas izstāde un dzejas lasījumi Savvaļas Bedrē, savukārt Glezniecības nometne palika par ikgadejo notikumu.


01.07.2020

Kristi Kongi

Somu māksliniece Kristi Kongi residēja Savvaļā 2020. gada jūlijā.

Viņa radījusi glezniecības instalāciju “Lai noslēptos. Vai ir palikusi kāda gaisma? Citrondzeltens? Zelta okeris? Koši sarkans? Kur tu tagad esi?“

"Vietai specifisks glezniecības objekts, kura pamatā ir gaisma. Skatītājs var paslēpties vai atrast sevi šī objekta ēnā. Objekts ir kā ekrāns un arī kā siena. Mūris mežā starp cilvēku un dabu. Starp mani un tevi. Sienas paneļi sastāv no detaļām mums apkārt. Detalizēta informācija ir no vietas, kur atrodas objekts. Krāsots gan ar emalju, gan ar eļļas krāsām.”


01.07.2021

Teemu Korpela

Somu mākslinieks Tēmu Korpela rezidēja Savvaļā 2021. gada jūlijā. Viņš radījis instalāciju“Divu pasauļu dzimumakts”.

“Šis darbs liek domāt par psiholoģisko berzi starp mūsu bioloģisko bāzi kā dzīvniekiem un ideālu, ko mēs saucam par cilvēku. Objekta vizuālais koncepts radies no bišu stropiem un dažādām arhitektoniski ģeometriskām formām.”


06.06.2020

Žilvinas Landzbergas

Lietuviešu Žilvinas Landzbergas bija viens no pirmajiem Savvaļas rezidentiem 2020. gada vasarā. 

Viņš radījis skulpturālu instalāciju “Saules Karaokes platforma/dziedāšana ar sevi”.

“Šis darbs aicina baudīt individuālas Karaoke sesijas mežā. Spoguļskulpturālu elementu kopums veido vides ainavu ar skatuvi individuālai izpildīšanai. Apmeklētājs vai skatītājs (vai nejauša sēne) varēja atrast sevi uz mirkli kā galveno varoni uz Karaokes skatuves. Bez lielas publikas līdzdalības, tev apkārt būs meži un purvi, kas uzstāsies tiešraidē.”01.03.2020

Austris Mailītis

Latviešu arhitekts Austris Mailītis ir viens no ilgtermiņa Savvaļas rezidentiem, kas piedalās Savvaļas un savu darbu tapšanā katru gadu sākot Savvaļas pirmsākumiem. Viņš izveidoja kinētisku instalāciju "Vēja vērotāji", uzbūvēja Savvaļas Mazā dīķa pirti, kūrēja publiskas diskusijas un piedalījās brīvprātīgajos Savvaļas uzturēšanas darbos. 


Foto: Reinis Hofmanis. Austra Mailīša portrets: Dāvis Doršs