"Satori" sadarbībā ar brīvdabas mākslas telpu "Savvaļa" aicina pievienoties "Satori" ekskursijai uz Igaunijas mākslas un tehnoloģiju rezidenču centra "Maajaam" veidoto izstādi "Wild Bits" un satikt tā veidotājus. Autobusam būs divas pieturas – Rīgā un Valmierā – aicinām pievienoties abās!
Šī brīvdabas izstāde notiek Dienvidigaunijā un ir daļa no Tartu 2024–Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas. Šajā, noslēdzošajā izstādes nedēļas nogalē, izstādes apskati papildinās arī performanču programma, vairāk info:
Dalības maksa ir 20 EUR un tajā iekļauts autobusa brauciens, ieejas biļete izstādē un pusdienu zupa.
Reģistrēšanās:
https://forms.gle/4yXGephozPnhGYun6
Izstādes mākslas darbi ir atrodami, dodoties pastaigā – pa pļavām, garām poniju aplokiem, leknajiem mežiem un noslēpumaino purvu. Izstādē varēs klausīties vēja radio, iepazīt meža parfimēriju, klausīties dīvainās skaņas, kas atskan pār ganībām, transportēt priežu čiekurus uz konveijera lentas vai doties meža ezera vidū un pētīt tā bioloģisko daudzveidību. "Wild Bits" aicina uz pāris stundām pazust Dienvidigaunijas ainavā un pārdomāt, kā daba, cilvēks un cilvēka radītās tehnoloģijas ietekmē viens otru.
Izstādes mākslinieki: Agnes Meyer-Brandis (Vācija), Marco Barotti (Itālija), Julijonas Urbonas (Lietuva), Uģis Albiņš (Latvija), Anna Tamm un Vincenz Leutenegger (Igaunija/Šveice), Varvara & Mar (Igaunija/Spānija), Žanna Harignordokija (Francija), Janis Polārs (Šveice), Gregs Orroms Svons (Apvienotā Karaliste), Andreass Zislers, Fabians Lancmaiers un Klemenss Kolveiss (Austrija), Mohars Kalra (ASV), Klaudija O'Stīna un Alijs Ogasians (ASV), heidundgrīss (Vācija), Studio Watershore (Taivāna), Johans Kirsimē un Markuss Varki (Igaunija).
Vairāk informācija par izstādi:
Autobusā būs iespēja gan satikt "Savvaļas" komandu un aprunāties par nākotnes plāniem, iepazīt viens otru ar "Satori" kārtīm vai arī vienkārši vērot garāmslīdošo ainavu.
Dienas plāns:
9.50 Tikšanās pie autobusa (vieta tiks precizēta)
10.00 Izbraukšana no Rīgas
12.15 Pieturvieta Valmierā (vieta tiks precizēta)
13.30 Tikšanās ar Maajaam komandu
14.30 Pusdienas
15.00 - 18.30 Izstādes apskate un performanču programma
18.30 Izbraukšana uz Rīgu un Valmieru
~20.00 Ierašanās laiks Valmierā
~21.30 Ierašanās laiks Rīgā
Ierašanās laiki ir aptuveni un var mainīties
Foto autors: Pēteris Vīksna
*********************
Šis brauciens ir daļa no projektu kopuma "Sustainable Production for Artistic Communities in Europe" (SPACE), kuru līdzfinansē Eiropas Savienība un Kultūras ministrija. Projekta partneri ir kultūras organizācija "Ascendum" (LV), radošā aģentūra "Kemmler Kemmler" (DE), brīvdabas mākslas telpa "Savvaļa" (LV) un tehnoloģiskās mākslas izstāde "Wild Bits" (EE).
Projektā paustie uzskati un viedokļi ir tikai autoru uzskati un viedokļi, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienība, ne piešķīrēja iestāde par tiem nevar tikt sauktas pie atbildības.
Svinot Andra Eglīša “Izstādi”, kur pārcēlusies daļa no Savvaļas, svinot kāda posma beigas un nākamā sākumu – sestdienas vakarā Savvaļā mūziku spēlēs:
Iļja Krūmiņš
Elīna Silova un Evija Vēbere + Kārlis Auziņš
Luīze Lote Nežberte un Kirils Ēcis
Antra Priede
Darbosies “Auss” bārs.
Ieejas biļetes vietā apmeklētāji aicināti atbalstīt Savvaļu ar ziedojumu: https://savvala.lv/lv/atbalstit
Foto: Pēteris Vīksna
Par Andra Eglīša izstādi: Izstāde. Daži iztēles un matērijas satikšanās gadījumi - LNMM
Šobrīd Savvaļa uzņēma savā rezidencē divus mūziķus Elīnu Viļumu-Hellingu un Jakobu Hellingu. Savas rezidences noslēgumā mūziķi nolēma sarīkot intīmu un unikālu koncertu.
"Mūsu, Elīnas un Jākoba rezidencē ir runa par komunikāciju. Komunikācija starp seno un mūsdienu mūziku. Saziņa starp komponētajām melodijām un brīvo plūsmu. Mēs centīsimies izdomāt, kā vislabāk komunicēt ar skatītājiem savas idejas. Cenšoties apzināties, ko dvēseles, kas nav fiziski sasniedzamas, vēlas mums pastāstīt un kā tās spēj komunicēt caur mūsu māksliniecisko formu."
Elīna Viļuma-Helling ir latviešu dziedātāja, kas dzīvo Vīnē, Austrijā. Uzaugusi latviešu kora mūzikas ainā un Rīgas Doma kora skolā, viņa Grācā studējusi džeza vokālu, tomēr nu jau vairākus gadus viņas fokuss ir laikmetīgā un agrīnā mūzika. Elīna regulāri uzstājas Zalcburger Festpiele un ir dziedājusi tādās koncertzālēs kā Concertgebow Amsterdam, Wiener Konzerthaus vai Konzerthaus Dortmund. Viņa kopš 2017. gada ir pastāvīga vokālā ansambļa CANTANDO Admont dalībniece un izpilda solo priekšnesumus mūsdienu un agrīnās mūzikas laukā.
Jakobs Hellings uzaudzis ar baznīcas mūziku Vācijas ziemeļos. Interesējoties par džeza mūziku, viņš dziedāja un spēlēja arī taustiņinstrumentus un trompeti vairākās roka un popmūzikas grupās. Vairākus gadus būdams galvenokārt trompetes spēlētājs, viņa fokuss pārorientējās uz kompozīciju – pārsvarā kopš džeza kompozīciju apguves Grācā. Viņš sarakstījis kompozīcijas darbus tādiem ansambļiem kā Deutsche Kammerphilharmonie Bremen un WDR Big Band Cologne. Šobrīd viņš dzīvo un strādā kopā ar ģimeni Vīnē, Austrijā.
//////////////////////
Savvaļas 5. sezonas darbību un tajā iekļautos notikumus finansiāli atbalsta Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF), VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, LR Kultūras ministrija un Valmieras novada dome.
Savvaļas 5. sezonas darbībā un projektos paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.
Svētdien, 7. jūlijā, plkst. 18.00 Savvaļā notiks ukraiņu dzejnieces Ļubas Jakimčukas, mūziķes Latvītes Cirses un tulkotājas Māras Poļakovas literāri skanisks priekšnesums "Donbasa aprikozes Savvaļā", kuru papildinās mūziķa un dzejnieka Aleksandra Barona uzstāšanās.
Kaut arī pēdējos gados iznākuši vairāki nozīmīgi tulkojumi, Latvijā vēl arvien ir fragmentārs priekšstats par ukraiņu literatūru, tostarp dzeju. Arī paši ukraiņu rakstnieki tikai retu reizi atrod ceļu uz Latviju, kas ir saprotams kara laikā. Tomēr interese par ukraiņu literatūru ir ārkārtīgi pieaugusi daudzviet pasaulē, un liela daļa lasītāju arī Latvijā ir atklājuši sev Ukrainas kultūru. Šobrīd ukraiņu literatūra mums ir visaktuālākā un laikmetīgākā – jo īpaši tas sakāms par jaunākās paaudzes aktīvajiem un talantīgajiem autoriem.
Ukraiņu dzejniece Ļuba Jakimčuka ieradīsies Latvijā, lai tiktos ar lasītājiem – dzejas un ukraiņu literatūras interesentiem. Jakimčukas ievērojamākais dzejas krājums ir "Абрикоси Донбасу", (Donbasa aprikozes). Tas ir tulkots vairākās valodās, tostarp angļu, franču un igauņu. Žurnāls “Forbes” to ir iekļāvis 10 būtiskāko ukraiņu grāmatu par karu skaitā. Arī Jakimčukas likteni smagi ietekmējusi Krievijas agresija jau 2014. gadā, kad viņa bija spiesta doties projām no mājām okupētajā Luhanskas apgabalā. Šī pieredze ir klātesoša viņas radošajā darbībā.
Notikumā piedalīsies koklētāja Latvīte Cirse un šobrīd aktīvākā tulkotāja no ukraiņu valodas Māra Poļakova. Ļuba Jakimčuka un Latvīte Cirse veidos kopīgu literāri skanisku priekšnesumu, sapludinot ukraiņu valodu ar latviešu kokles skaņām.
Savukārt koncerta otrajā daļā uzstāsies mūziķis un dzejnieks Aleksandrs Barons. Savvaļā dzirdēsim viņa laikmetīgās folkmūzikas žanra dziesmas – gan no 2022. gada debijas “tīra patiesība”, gan otrā albuma “Gaidot sniegu”, ko iecerēts izdot šogad. “Ja katru vasaru tava bālā āda nolād sauli, tad šīs skumjās dziesmas atgādinās par tām patīkamajām dienām, kad priekšā aizlien kāds trekns un pelēks mākonis,” saka Aleksandrs Barons.
Savvaļa ir brīvdabas mākslas telpa, kuru veido mākslas izstādes meža takās, mūzikas un dzejas pasākumi dabai pietuvinātās situācijās, kā arī daudzveidīgas radošu cilvēku rezidences. Dzejas lasījums sāksies 18:00, bet, ja vēlaties, esiet aicināti ierasties jau pēcpusdienā. Savvaļas takas šogad papildinājuši Latvijas Mākslas akadēmijas “POST” nodaļas studentu darbi, bāzē arvien ir pieejama bibliotēka ar labas dzejas un mākslas grāmatām, varēsiet nopeldēties dīķī un baudīt nepiespiestu jūlija svētdienas gaisotni. Iesakām ņemt līdzi nepieciešamo pusdienu piknikam, tostarp noteikti dzeramo ūdeni, vilkt ērtus apavus un katram gadījumam bruņoties ar pretodu līdzekli.
Pasākums tapis sadarbībā ar Valmiermuižas etnomūzikas festivālu un Valmiermuižas alus darītavas atbalstu.
Pasākuma laikā tiks veikta foto un video dokumentācija.
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Savvaļas 5. sezonas darbību un tajā iekļautos notikumus finansiāli atbalsta Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF), VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, LR Kultūras ministrija un Valmieras novada dome.
Savvaļas 5. sezonas darbībā un projektos paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.
Savvaļa izziņo pieteikšanos mākslinieces Agneses Krivades projektam UNDOING 01
Iedomājieties līdzdalības performanci, imersīvu teātri, atpūtas pētījumu, dabas rezidenci, atveseļošanās apmācības programmu… Šeit mēs paši veidojam formu. Mēs meklējam cilvēkus atpūtas kolektīvai izpētei, kas ir būtiska radošās prakses sastāvdaļa. Ja tu esi māksliniece/ks vai strādā mākslā vai kultūrā, tev ir pāri 18 gadiem un tu esi noguris no nemitīgas pārmērīgas funkcionēšanas, kā arī nebaidies no savvaļas dabas, varbūt tas ir domāts tev?
Lai piedalītos uzsaukumā, lūdzu, atsūtiet uz mūsu epastu savvala.izstade@gmail.com īsu motivācijas vēstuli, minot kāpēc jūs atsaucāties uz šo uzsaukumu un ko jūs iegūsiet no dalības, kā arī savu biogrāfiju/CV ar kontaktinformāciju. Pieteikumus pieņemsim līdz 26. maijam un atbildēsim par rezultātiem līdz 29. maijam. Mēs varam uzņemt līdz 12 dalībniekiem, mūsu kritēriji būs - dzimuma, ģeogrāfijas un pārstāvēto nozaru balanss. Priekšroku dosim pieteikumiem no Austrumeiropas un Ziemeļeiropas. Projekts ir vērsts uz starptautisku auditoriju un tā komunikācija pārsvarā notiks angļu valodā. Plašāku informāciju angļu valodā var atrast uzsaukumā, spiežot uz šo saiti: PDF dokuments.
Dizains: Monika Grūzīte
---------------------
Savvaļas 5. sezonas darbību un tajā iekļautos notikumus finansiāli atbalsta Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF), VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, LR Kultūras ministrija un Valmieras novada dome. Jau piekto gadu Savvaļu turpina atbalstīt arī tās kaimiņi AS “Latvijas valsts meži”, maizes ceptuve “Ķelmēni” un alus darītava “Malduns”.
Savvaļas 5. sezonas darbībā un projektos paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.
Vasaras pilnbriedā, piektdien, 21. jūnijā, brīvdabas kultūras telpā “Savvaļā” notiks Vasaras Saulgriežu sagaidīšanas pasākums ar eksperimentālās etnomūzikas apvienības “Līgas pH3” un čellistes Sarmas Gabrēnas koncertiem saulrietā.
Saulgriežu sagaidīšanas pasākums Savvaļā sāksies plkst. 20.00 ar čellistes Sarmas Gabrēnas koncertu, kam sekos eksperimentālās etnomūzikas apvienības “Līgas pH3” koncerts plkst. 21.00, kurā tiks pirmatskaņots grupas jaunais albums “Ne tā gaida Jāņa bērnus”. Līdz mūsdienām pierakstos saglabājušās 1155 Jāņu dziesmu melodijas – līgotnes, kas ne vienmēr ir līksmas un priecīgas. Jaunais albums ir veidots kā introverta Jāņu dziesmu programma, kuras pamatā ir lēnas, mierīgas, iekšupvērstas, introvertas līgotnes. “Ne tā gaida Jāņa bērnus” pamatā ir ideja par to, ka reizēm introverta daba ir tik spēcīga, ka, lai gan tiek izjusta nepieciešamība svinēt un piedzīvot vasaras saulgriežu brīnumu, ar to ir par maz, lai saņemtos kārtīgam masu pasākumam ar skaļu, brašu dziedāšanu un rotaļās iešanu. Jaunajā programmā mūziķi ieskatās pieejamajos materiālos dziļāk, atlasot mierīgākās, apcerīgākās un meditatīvākās līgotnes, kuras tika iedzīvinātas grupas “Līgas pH3” jaunajā albumā.
Sarma Gabrēna ir mūziķe, kura rada eksperimentālu, dabas iedvesmotu un uz improvizācijas balstītu skaņu pasauli. Čellu izmanto kā savas balss turpinājumu un tulkotāju, spēlējoties ar sajūtām, kuras ikdienā bieži vien cenšamies apslāpēt. Sarma izbauda pati savu robežu jaukšanu, eksperimentus, visādas izdošanās un arī neizdošanās , un priecājas par katru, kuram viņas skaņu pasaule devusi vietu, kur pazust, ieelpot, sajust un uz brīdi aizmirsties.
Apvienības “Līgas pH3” pamatsastāvu veido Līga Kriķe, Līga Eglīte, Līga Kalniņa, Amanda Zaeska, Anita Laime, Laura Grīnberga un Inese Tone. Jaunajā programmā kā viesmākslinieki pieaicināti flautiste Ieva Rūtentāle Krolle, Guntis Kursišs, kurš papildina skanējumu ar baritonu, didžeridū un rīkles dziedājumiem. Ieraksta muzikālais producents – Kārlis Tone. Vizuālā noformējuma autors – mākslinieks Andris Kaļiņins.
Savvaļa ir brīvdabas mākslas telpa, kuru veido mākslas izstādes meža takās, mūzikas un dzejas pasākumi dabai pietuvinātās situācijās, kā arī daudzveidīgas radošu cilvēku rezidences. Kā ierasts tā ir atvērta visiem, kas vēlas uzturēties ilgāk. Savvaļas Dzīvotnes pļavā ir iespējams uzsliet telti, Bāzē ir pieejama koplietošanas virtuve, atpūtas telpa un bibliotēka, kā arī visu rīcībā ir dīķi, meži, svaigs gaiss un brīvība. Līdzās pasākumam Savvaļā savu dzīvi turpina un visiem pieejama arī Savvaļas pastāvīgā brīvdabas izstāde.
Pasākuma laikā tiks veikta foto un video dokumentācija.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Savvaļas 5. sezonas darbību un tajā iekļautos notikumus finansiāli atbalsta Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF), VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, LR Kultūras ministrija un Valmieras novada dome.
Savvaļas 5. sezonas darbībā un projektos paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
"Kad iebrauksi kailajā Ņujorkā,
būsi ar mums Tu vienis prātis:
tā jāapmežo!"
Gunars Saliņš
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Mēs atklājam Savvaļu. 18. maijā ar īpašu programmu festivāls “Gunars Saliņš un Elles ķēkis” viesosies Drustos, lai ņemtu dalību brīvdabas mākslas telpas SAVVAĻA 2024. gada sezonas atklāšanā ar mūsdienu latviešu dzejnieku un jauno mākslinieku piedalīšanos.
Dzejnieks Semjons Haņins piedāvās akciju “Pastaiga Ņujorkā” (sākums plkst. 12.30), iepazīstinot ar stāstiem par Elles ķēķi un grupējuma tekstu lasījumiem mūsdienu latviešu dzejnieku izpildījumā, kas norisināsies Savvaļas dabas takās, kur būs redzami arī Latvijas Mākslas akadēmijas “POST” maģistratūras programmas studentu veidotie objekti, kas papildinās Savvaļas brīvdabas izstādi. Plkst. 15.30 Kārlis Vērdiņš iepazīstinās ar jauno Saliņa dzejas izlasi “Apmežosim Ņujorku” (“Neputns”, 2024), kas aptver 101 spožāko no viņa liriskajiem un liroepiskajiem dzejoļiem, kas sarakstīti no 1945. līdz 2003. gadam.
Ar dzejas lasījumiem dubļu koncertzālē plkst. 16.00 festivāla apmeklētājus priecēs dzejnieki Marija Luīze Meļķe, Kārlis Vērdiņš, Semjons Haņins, Arvis Viguls un Aivars Madris, savukārt ap plkst. 17.00 pasākumu Savvaļas Bāzē noslēgs koncerts ar Saliņu ģimenes un ģitārista Edgara Rubeņa piedalīšanos. Pēc plkst. 20.00 - Savvaļas dejas.
Programmas pieturas punkti ir norādīti pēc Savvaļas laika, ir iespējamas nobīdes no norādītā.
Pasākuma dalībniekiem tiek piedāvāta iespēja doties uz festivālu ar autobusu, kas 18. maijā plkst. 10.00 izbrauks no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (no Valguma ielas puses) un plkst. 20.00 izbrauks no Drustiem, lai visus atgādātu atpakaļ Rīgā. Lai rezervētu sev vietu autobusā, lūgums aizpildīt šo formu: https://forms.gle/YRUy6G1FC3JPo6gV6
Vietas rezervācija autobusā ietver divas ēdienreizes - pusdienas un vakariņas festivālā, par kuru jāpārskaita ziedojums 8.00 Eiro biedrībai “Savā vaļā” uz norādīto kontu:
BIEDRĪBA "SAVĀ VAĻĀ”
Reģ Nr. 40008308626
Adrese: ”Jaundūķi", Drustu pag., Smiltenes nov., LV-4132
Banka: Swedbank Latvia AS
SWIFT kods: HABALV22
IBAN: LV28HABA0551052704269
Rezervācija tiks apstiprināta ar e-pastu pēc pārskaitījuma veikšanas. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties laicīgi.
Tiem, kas dosies ar auto, aicinām pusdienas un vakariņas rezervēt jau iepriekš, pārskaitot ziedojumu uz augstāk norādīto kontu. Pasākuma ietvaros visiem apmeklētājiem būs pieejams bārs. Savvaļa kā ierasts ir atvērta visiem, kas vēlas uzturēties ilgāk. Savvaļas Dzīvotnes pļavā ir iespējams uzsliet telti, Bāzē ir pieejama koplietošanas virtuve, atpūtas telpa un bibliotēka, kā arī visu rīcībā ir dīķi, meži, svaigs gaiss un brīvība. Līdzās pasākumam Savvaļā savu dzīvi turpina un visiem pieejama arī Savvaļas pastāvīgā brīvdabas izstāde.
Pasākuma vizuālā identitāte: Aleksejs Muraško
Pasākuma laikā tiks veikta foto un video dokumentācija.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Pasākums notiek ar projekta “Naratīvs, forma un balss: literatūras iesakņotība kultūrā un sabiedrībā” (Nr. VPP-LETONIKA-2022/3-0003) atbalstu. Savvaļas 5. sezonas darbību un tajā iekļautos notikumus finansiāli atbalsta Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF), VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, LR Kultūras ministrija un Valmieras novada dome. Jau piekto gadu Savvaļu turpina atbalstīt arī tās kaimiņi AS “Latvijas valsts meži”, maizes ceptuve “Ķelmēni” un alus darītava “Malduns”.
Savvaļas 5. sezonas darbībā un projektos paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.
Šogad “Savvaļa” uzsākusi draudzību ar igauņu kolēģiem no mākslas projekta “Wild Bits” – līdz ar šo pasākumu “Savvaļas” pļavās tiks atklāta kopējās sadarbības satelītizstāde. “Wild Bits” ir tehnoloģiju mākslas rezidence, kuras kulminācija gaidāma 2024. gada vasarā līdz ar vērienīgu brīvdabas izstādi Dienvidigaunijā.
Satelītizstādi veido trīs darbi, ko radījuši mākslinieki Anna Tamma un Vinsents Leitenegers (Igaunija/Čehija), Žanna Arinjordokī (Francija) un Uģis Albiņš.
6. augustā pasākumu veidos kuratoriāla ekskursija pa “Savvaļu”, saruna ar izstādē iesaistītajiem un Latvijas Mākslas akadēmijas jauno kuratoru vasaras skolas dalībniekiem, kā arī kopīga ēstgatavošana, būs pieejama arī pirts. Katrs laipni aicināts ņemt līdzi visu “Savvaļas” pārgājieniem nepieciešamo, ēdienus un dzērienus.
EST:
Sel suvel ühendab Eesti residentuuri- ja näituseprojekt “Metsikud bitid” oma jõud Savvaļa kunstipargiga, mis asub Põhja-Lätis ja mille asutas maalikunstnik Andris Eglītis 2020 aastal. “Metsikud bitid” viib augustis oma satelliitnäituse Läti metsiku looduse keskele.
Savvaļa on koht, vabaõhunäitus ja sündmuste sari, mille eesmärk on ümbermõtestada inimese ja looduse suhet, kultuuri ja institutsiooni, traditsionaalsust ja kaasaegsust. Savvaļa toimib kooskõlas ilma ja aastaaegadega – aktiivne programm uute kunstiteoste loomiste, residentuuride ja avalike sündmustega jääb aasta soojemasse aega.
“Metsikud bitid” on tehnoloogilise kunsti residentuuri- ja näituseprojekt, mis kulmineerub vabaõhunäitusega 2024. aasta suvel Lõuna-Eesti kuppelmaastike vahel.
Kolm “Metsikute bittide” näituse teost kunstnikelt Anna Tamm & Vinzenz Leutenegger (EE/CH), Jeanne Harignordoquy (FR) ja Uģis Albiņš (LV) jõuavad juuli keskel Savvalasse ja jäävad sinna kuni suve lõpuni.
Pühapäeval, 6. augustil ootavad Savvaļa ja “Metsikud bitid” publikut ekskursioonile – teid ootab kuraatorituur, vestlus, mida juhivad Läti Kunstiakadeemia kuraatorite suvekoolis osalejad, ühine söögitegemine ja saun. Külalised saavad päeva jooksul nautida ka kureerimata ringiuitamist ja lubada endale ka mõne supluse kas mõnes tiikidest või metsajärves. Kaasa võib tuua midagi ühise laua katmiseks (suupisted, köögiviljad vms) ning teretulnud on omad joogid.
Praktiline info:
Võta kaasa kummikud või muud matkaks sobivad jalanõud, sääsetõrjevahend, päikesekaitse ja rätik.
“Metsikud bitid” on Eesti kunsti- ja tehnoloogiatalu Maajaam korraldatav näituse ja residentuuriprojekt, mis kuulub Euroopa Kultuuripealinn 2024 põhiprogrammi.
“Metsikute bittide” satelliitnäitust Savvaļas toetab Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024, Prantsuse Instituut, Läti Kultuurkapital ja Vidzeme maakond.
16. jūlijā, svētdienā, "Savvaļā" uzstāsies somu dzejniece Heli Lāksonena, viņas atdzejotājs Guntars Godiņš un dziesminieks Siensliens, tāpat todien tiks atklāta Ingas Melderes un Miko Hinca kopīgā izstāde, kas veidota radošās darbnīcas formā.
Inga Meldere un Miko Hincs izstādē nodarbosies ar krāsu pigmentu iegūšanu no dabas materiāliem, laika gaitā atvērtas darbnīcas formātā tos izmantojot “Baltā kuba” audekla gleznojumiem. Hincs ir Vācijā dzimis somu mākslinieks, kurš dzīvo un strādā Helsinkos, viņa miniatūru formātā veidotie darbi izstādīti gan daudzviet Somijā, gan Baltijas valstīs. Arī latviešu māksliniece Inga Meldere rezidē Helsinkos, savos darbos detalizēti un smalkjūtīgi pētot dažādas glezniecības prakses un metodes.
Heli Lāksonena ir somu dzejniece, kas raksta dienvidrietumu somu valodas dialektā. Latviski līdz šim iznākušas grāmatas "Kad gos smei", "Piec ait kalns", "Soul. Burkans. Undens" un "Paņēmi manu sirdi no plaukta". Tās visas latviski atdzejojis Guntars Godiņš, izmantojot Vidzemes piekrastes lībisko izloksni – lasījumā abi uzstāsies kopā. Tam sekos Siensliena jeb Klāva Kalnača koncerts – viņš zināms arī kā grupu “Nielslens Lielsliens” un “Židrūns” solists, kurš dažādu muzikālu ansambļu ietvaros rakstījis dziesmas gan ar Lāksonenas, gan Godiņa tekstiem.
Lasījuma un koncerta sākums paredzēts 17:00, izstāde apskatāma visas dienas garumā.
21. jūnijā, Saulgriežu dienā, Savvaļa aicina uz kopīgiem svētkiem – ceturtās sezonas pirmo notikumu. Programmā: Harija Branta izstāde, Pētera Draguna, Kirila Ēča, Henrijs Laķa dzeja un mūzika (izstāde atvērta visu dienu, performanču sākums 19:00).
Branta izstāde būs skatāma 5 dienas – līdz 25. jūnijam. Šogad Savvaļas process ir iekšupvērsts – tuvākajā laikā Savvaļa darbosies savā vaļā, apmeklētājus aicinot uz notikumiem visas vasaras garumā.
No 21. līdz 25. jūnijam aicinām apskatīt izstādi, pievienoties svētkiem un, atbilstoši noskaņojumam, nākt talkā dažādos lauka darbos. Saulgriežu laikā būs pieejama dzīvotnes pļava teltīm, pirts, ugunskurs, dīķi un takas mežu klejojumiem.
Pelēkajā kubā līdz 2023. gada aprīlim bija apskatāma gleznotāja Dāvja Ozola darbu izstāde "Zālē".
Dāvja Ozola darbu sērija ir tapusi tradicionālās glezniecības tehnikās, izmantota eļļa un akvarelis. "Gleznās izmanotais kolorīts veido romantiskas perspektīvas metaforu. Dzīvojot laikmetā, kur kultūra tiek patērēta ātri, cenšos pārstāvēt opozicianāro kultūras pusi, lēnos procesus, šajā gadījumā glezniecību" saka Ozols; izstādes darbu sižeta fokuss ir augu ainavas no zemes perspektīvas.
Atklāšanas dienā 24. septembrī solo formātā uzstājās saksofonists Kārlis Auziņš, kurš strādā džeza un improvizācijas mūzikas žanros.
Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.
27. augusta vakarā izskanēja pēdējais Savvaļas trešās sezonas vasaras notikums. Tā kuratori – Savvaļas skita rezidents Henrijs Laķis un mūziķis Andrejs Poikāns.
Programmā – elektroniskā mūzika dzīvajā izpildījumā, mijiedarbojoties ar analogajām video projekcijām.
Koncertā piedalījās pieci ārzemju elektroniskās mūzikas izpildītāji: Vilf Amis (Anglija), Rikardo Ancona (Itālija), Dima Ibrahims (Ķelne), Valentins Kelleins (Berlīne), Amos Peleds (Izraēla).
Par analogajām projekcijām rūpējās Sintija Andersone (Baltic Analog Lab) un Henrijs Laķis. Pēc koncerta skanēja nakts mūzika, ko spēlēja Henrijs Laķis un Kirils Ēcis.
Vilf Amis – Londonā dzimis komponists, improvizators, sintezatoru dizainers un rakstnieks, kas rezidē Hāgā.
https://wilfamis.bandcamp.com/
Rikardo Ancona – Itālijā dzimis komponists, improvizators, radošs programētājs un mūzikas rakstnieks, dzīvo un strādā Nīderlandē.
http://www.olbos.xyz/index.html
https://www.instagram.com/olbos_/
“World Experience Center” ir postklubu industriālās trokšņu mūzikas projekts, ko veido Dima Ibrahims, Valentins Kelleins un Amos Peleds. Projekts koncentrējas uz dzīvās klubu mūzikas atskaņošanu, izaicinot tās konceptus.
https://worldexperiencecenter.online/info
https://soundcloud.com/world-experience-center
https://www.instagram.com/worldexperiencecenter/
Kirils Ēcis darbojas dažādās mākslas disciplīnās. Kopš 2016. gada tapušas vairākas dzejas publikācijas un raksti gan digitālā, gan drukātā formātā. 2019. gadā bijis dramaturģiskā materiāla līdzautors režisores Kristas Burānes izrādei “Netikumīgie”.
Henrijs Laķis dzīvo starp Berlīni un Rīgu. Strādā ar foto un kino, paralēli organizē mūzikas un performances pasākumus. Spēlē mūziku no visas pasaules, koncentrējoties uz dažādu pasaules balsu un ritmu kombinācijām ar elektronisko mūziku.
Sintija Andersone strādā ar analogo kino un foto. Veidojusi vairākas īsfilmas un paplašinātā kino performances. Viņas darbi, sadarbojoties ar “Baltic Analog Lab”, izrādīti eksperimentālā kino festivālos Lietuvā, Spānijā un Kanādā.
Sestdien, 13. augustā, Savvaļā izskanēja amerikāņu minimālisma komponista Maikla Gordona skaņdarba “8” Latvijas pirmatskaņojums. Koncertu kūrē Miks Magone.
2022. gadā iesākās procesuālās brīvdabas mākslas izstādes “Savvaļa”, festivāla “Zemlika” un koncertzāles “Latvija” vadītāja Mika Magones kopīgi lolotā “Gordoniāde” – amerikāņu komponista Maikla Gordona koncertu cikls. Pirmais no tiem izskanēja janvāra sākumā – Katrīnas Neiburgas un Andra Eglīša veidotā instalācija-piedzīvojums “Biežņa” Ventspils koncertzālē “Latvija” noslēdzās ar pieciem atskaņojumiem divu dienu laikā Maikla Gordona skaņdarbam “Timber” sešām perkusijām. “Gordoniādes” turpinājumā koncertzālē “Latvija” notika vairāki skaņdarba četrām elektriskajām ģitārām “Amplified” atskaņojumi, bet 13. augustā “Savvaļā” Drustu apkaimē notika Latvijas pirmatskaņojums darba čellu oktetam ar nosaukumu “8”.
Miks Magone: “Pēc komponista Maikla Gordona sākotnējās ieceres, darbs koncerta apstākļos tiek atskaņots, mūziķiem esot noslēgtā aplī un publikai atrodoties (sēžot, guļot) gan apļa iekšpusē, gan ārpus tā. Rezultātā skaņa starp mūziķiem (individuālajām partijām) un telpā/vidē pārvietojas, raisot asociācijas par to kā taustāmu priekšmetu vai skulptūru. Skaņdarba kompozicionālā īpatnība ir tajā, ka skaņa pa apli vienlaikus dodas pat abos virzienos. Proti, katrs mūziķis vienlaikus izpilda gan basa, gan melodijas partijas, un klausītājs, atrazdamies apļa iekšienē, dzird kā tam apkārt pārvietojas melodija, bet ieklausoties rūpīgāk, ka gluži pretējā virzienā un neatkarīgi no tās dodas bass. Pirms aptuveni 12 gadiem Maikls Gordons, viens no kolektīva “Bang On A Can” dibinātājiem, visticamāk, neplānoja un neiztēlojās, ka laika gaitā viena otrai sekojošas četras kompozīcijas viena instrumenta kamersastāviem kļūs par savdabīgu ciklu. Gordons bija daudz spēka veltījis vairākām lielformāta partitūrām un pēc orķestra darbiem “Decasia” un “Dystopia” jutās noguris no tonalitātes un orķestrācijām. Gribējās ko tīru, atbrīvojošu, rituālu – ar nolūku izmantot vienu instrumentu kameransambļa apstākļos. Tā radās skaņdarbs “Timber” – mūzika sešiem vienādiem koka sitaminstrumentiem jeb “simantrām”. Gordons šo skaņdarbu iztēlojās kā ceļojumu tuksnesī, kurā sajūta par nepieciešamību izdzīvot skarbos apstākļos, attīra prātu un raisa vīzijas. Ar laiku sekoja vēl trīs citi skaņdarbi – “Rushes” septiņiem fagotiem (2012), “Amplified” četrām elektriskajām ģitārām (2015) un šovasar “Savvaļā” Latvijas pirmatskaņojumu gaidāmais “8” astoņiem čelliem (2018). Katrs no skaņdarbiem kā ceļojums, kā skaniska, fiziska un prāta pieredze, kas tiklab ir viens. Viena “Gordoniāde”.”
Ceturtdien, 14. jūlijā, Savvaļas Pelēkajā kubā uzstājās Matīss Čudars, Evija Vēbere, Elīna Silova un Ivars Arutjunjans – četri mūziķi, draugi, kas pēdējo gadu laikā dažnedažādos džeza un laikmetīgi eksperimentālās mūzikas ansambļos manāmi kā vieni no spēcīgākajiem Latvijas komponistiem, dziesmu autoriem un izpildītājiem.
Koncertā bija dzirdams rezultāts četrotnes rezidencei jeb skitam Savvaļā, kura laikā mūziķi radīja jaunus darbus Pelēkā kuba unikālajā akustikā.
23. jūlijā šovasar Savvaļā tapušajā izstāžu paviljonā Pelēkais kubs izskanēja 12 Latvijas Radio kora solistu un perkusionista Mika Čavarta koncerts Sigvarda Kļavas vadībā.
Programmā, kas īpaši pielāgota Pelēkā kuba unikālajai akustikai, iekļauti Andreja Selicka, Džona Keidža, Santas Ratnieces un Arvo Perta skaņdarbi.
Pasākuma norisi atbalsta VV Foundation.
8. jūlijā Savvaļā notika mūsdienu tautas mūzikas grupas "Nielslens Lielsliens" un balafonistes Vijas Annas Moores koncerts, kurā tika pirmatskaņots mūziķu kopīgi veidots dziesmu cikls "Negaidīti varoņi".
Āfrikāniski gaišo dziesmu pamatā ir teksti, kas plašsaziņas telpā dzirdēti no ziņu varoņiem vai to varonības aculieciniekiem. Tie vēsta par notikumiem 2021. gadā un 2022. gada ievadā. Piemēram, te ir vijciemiešu stāsts par lāčiem, kuri ālējas dārzā un neiet prom. Te ir izvilkumi no Antarktīdas maratona skrējējas sacītā. Te ir vārdi, ko par piedzīvoto sacījusi ūdens aerobikas nodarbību apmeklētāja. Neizpaliek arī mūziķa pārdomas par iespēju pārkvalificēties par programmētāju "Pitona" valodā laikā, kad vīrusa dēļ nevarēja koncertēt. Ciklā veidotās dziesmas ir aizrautīgas, dejojamas, vairāk priecīgas nekā skumjas un tikpat daiļas kā NL iepriekšējie darbi.
Koncertā ieeja bez maksas, sākums 21.00.
Apvienībai "Nielslens Lielsliens", kurai līdzšinējos trijos dziesmu EP un albumos ir bijusi raksturīga "labo laiku melanholija" un akustiski drūmas noskaņas, šī ir jauna muzikāla programma. Izveidojusies arī pirmā muzikālā sadarbība ārpus grupas ierastā sastāva līdzšinējo 12 darbības gadu laikā. Viens "Nielslens Lielsiens" dalībnieks ir no Drustu pagasta, mīt Savvaļai kaimiņos.
Vija Anna Moore studē pasaules mūziku Helsinku Mākslas Universitātes Sibeliusa Akadēmijā, ar uzsvaru uz balafona spēli, komponējusi mūziku teātra Dirty Deal teatro izrādei "Sēņotāju Čempionāts 2021", spēlē balafonu un citus instrumentus dažādos mūzikas projektos Latvijā un Somijā. Viena no mākslas festivāla "Optižūns" rīkotājām.
11. jūnijā līdz ar grupas izstādi “Skits” tika atklāts Pelēkais kubs – jauns glezniecībai veltīts izstāžu paviljons – un kopējā Savvaļas notikumu trešā sezona. Izstāde būs skatāma līdz 23. jūlijam.
Pelēkais kubs ir pirmais brīvdabas izstāžu paviljons Latvijā. Gluži kā mākslas muzejs, tā ir speciāli mākslai paredzēta ēka un, tāpat kā galerijas, tā ir vieta tradicionālai, eksperimentālai un laikmetīgai mākslai. Taču, ejot prom no baltā kuba elitārisma un augstprātības, tas kļūst par pelēko kubu arī simboliskā nozīmē, jo postulē sevi nevis kā ēku, kuru apkalpo māksla, bet kā ēku, kas mākslai kalpo.
Ideja tapusi Savvaļas iepriekšējo sezonu gaitā, pie Pelēkā kuba projektēšanas strādājis Andris Eglītis, Austris Mailītis, Oskars Poikāns un citi Savvaļas draugi un dalībnieki, savukārt galvenais atbalstītājs ir “LMT”.
Pirmo ekspozīciju Pelēkajā kubā caur glezniecības, skaņu mākslas un teksta medijiem realizējusi Sabīne Vernere, Andris Eglītis, Elīna Silova, Alīse Vorobeja un Aleksejs Beļeckis.
“Savvaļa, kuru no pasaules atdala meži un mentālais attālums, ir mūsdienu skits – piepildītā klusuma un tukšuma teritorija, kur sadzīvo daudz skaņu, bet neesksistē trokšņi. Savvaļas pirmā iekštelpu izstāde “Skits” ir par tukšumu un klusumu sevī – vai vismaz par mēģinājumu klusēt un sadzirdēt. Uz brīdi organizēta telpa, kurā atsvabināties no pasaules un, sastopoties ar mākslas darbu, ne tikai skatīties, bet arī redzēt.”